Balansinė lenta – ir smagumui, ir stiprumui
Galbūt dalis jūsų jau esate atradę balansinę lentą, o kiti apie tokią mankštinimosi ir žaidimų priemonę skaitote pirmąkart. Šiame straipsnyje pasidalinsime keletu idėjų, kaip savo vaikams suorganizuoti smagių ir lavinimo prasme naudingų užsiėmimų, į juos įtraukiant balansinę lentą. Šio puikaus daikto panaudojimo galimybės, pasirodo, yra didesnės, nei diktuoja jo paskirtis.
Mūsų terapijos centre su vaikais dirbantys specialistai naudoja įvairias pagalbines priemones. Viena jų – jauki, natūralios medienos balansinė lenta. Vienas malonumas liesti gerai paruoštą natūralų medį, neturintį jokio lako ar kitų chemikalų kvapo, tinkamą sensoriškai jautriems žmonėms. Balansinė lenta mūsų terapinėse erdvėse vaikams yra visuomet prieinama, tuo tarpu kai kurios kitos priemonės yra išimamos tik esant tiksliniam poreikiui. Vaikai bet kuriuo metu gali su ja žaisti ir atrasti netikėčiausius, įvairiausius lenktosios lentos panaudojimo būdus. Suaugusiajam visiškai nebūtina rodyti ar mokyti, ką su šia priemone galima veikti – vaikai patys atranda unikalius panaudojimo būdus.
Kas vyksta su kūnu, naudojantis šia priemone?
Balansinė lenta yra daugiafunkcinė priemonė, naudojama įvairiais tikslais ir praktiškai bet kokioje aplinkoje. Balansiniai pratimai stimuliuoja tiek fizinius parametrus, palengvina neuromuskulinę disfunkciją, tiek lavina propriocepcinę sensorinę sistemą. Tyrimais įrodyta, kad reguliariai atliekant balansinius pratimus, lavinamas ne tik vestibiuliarinis aparatas, stambioji motorika, stiprinamas stuburas, bet ir gerinama atmintis bei erdvinis suvokimas. Fizinės mankštos specialistai rekomenduoja kokią nors balansinę priemonę turėti savo namuose ir naudoti kasdien raumenų, čiurnos ir kelio sąnarių funkcijoms pagerinti, dėmesio koncentracijai, bendram tonuso pakėlimui ir net svorio korekcijai.
Visa tai skamba gana moksliškai ir „instituciškai”, tačiau norime padrąsinti, kad ir namuose labai smagu šią priemonę naudoti ir visiškai nebūtina tyrinėti, kuris pratimas, ką lavina, tiesiog – žaiskime su savo vaikais, ieškokime patogiausių būdų!
Mūsų terapeutai siūlo
„Penkių pojūčių” kūno judesio terapeutės Ingrida ir Kamilė balansinę lentą naudoja dirbant su įvairių specialiųjų poreikių turinčiais vaikais. Terapeutės sako, kad nors ir sukurta balansavimui, terapiniame procese ši priemonė duoda daug daugiau – tampa kūrybine, „statybine” priemone. Lavinama vaikų vaizduotė. Anot Ingridos, 4-5 m. vaikai, gebantys vizualizuoti, lentos pagalba gali įgyvendinti įvairiausias savo fantazijas. Balansinė lenta tampa tilteliu, priemone pasilypėti, kėdute (su užduotimi balansuoti), čiuožykla arba yra apverčiama ir taip išnaudojami kiti jos aspektai. Taip pat lenta naudojama kliūčių ruožui – mažieji gali per ją ropoti, ar kitaip įveikti. Baimių turintys vaikai su balansine lenta elgiasi kiek kitaip, nei baimės nejaučiantys, kartais juos reikia paskatinti. „Visgi, – Ingrida pasakoja, ši priemonė traukia ir nedrąsius vaikus – atėję į užsiėmimą, jie pirmiausiai ima tyrinėti būtent šį nepažįstamą, tačiau saugiai atrodantį objektą.”
Terapeutė Kamilė taip pat buvo nustebusi balansinės lentos panaudojimo galimybėmis, daugiafunkciškumu. Juokaudama sako, kad net kamuolys turi mažiau funkcijų, nei ši lenta. Lavinamąją priemonę pagal pirminę jos paskirtį – balansavimą kojomis atsistojus – Kamilės užsiėmimus lankantys vaikai naudoja, tačiau retokai – vaikams tai bauginantis iššūkis. Dažniausiai vaikai ant lentos nori kažką pastatyti, naudoja ją kaip čiuožyklą ar kaip tiltelį. Atsiskleidžia vaikų kūrybiškumas: ridena kamuoliukus, važinėja ja mašinytėmis, naudoja kaip konstrukcijos dalį. Kamilė paaiškina, kad nuosekliai lavinimo pratimų su specialiųjų poreikių vaikais atlikti nelabai pavyksta, o ir nereikia, nes darbas su jais – organiškas, nuolat kintantis, kaskart reikia atlikti vis kažką naujo, pagal „čia ir dabar” poreikį, sekant vaiko galimybes.
Kineziterapeutas Julius pritaria kolegėms, jog medinė lenkta balansinė lenta – puikus žaidimo ar kliūčių ruožo, kliūčių sekos elementas. Vaikams jis patinka, nes yra patrauklus ir kilnojamas, vaikai jį patys gali patraukti, pastumti ar net pakelti ir perstatyti.
Mūsų medinės lentos yra iš SUPKIS, o iš kur yra jūsų? Pasidalinkite savo patirtimi ir naudojimu! 🙂