Juoko joga: suaugusieji juokiasi labai retai, o vaikai – apie 400 kartų per dieną
Ar galėtumėte atsakyti, kaip dažnai juokiatės? Penkių pojūčių „Tomatis specialistė“, „Mindful Yoga LT“ juoko jogos instruktorė ir jogos mokytoja Jurgita Kalnutė sako, kad juokas – labai svarbus dalykas mūsų gerai savijautai ir imunitetui, tačiau suaugusieji, lyginant su vaikais, juokiasi labai retai. Kodėl nesinaudojame tokiu geru „vaistu“?
„Būdami suaugę juokiamės tik tada, kai išgirstame juokingą anekdotą ar žiūrime komediją, na, o vaikai, rodos, moka juoktis visiškai be priežasties. Juoko joga yra būtent apie juoką be priežasties. Mokslininkai atrado, kad mūsų smegenys nesupranta, ar juokiamės iš tikrųjų, ar dirbtinai“, – teigia Jurgita.
Kaip vyksta juoko joga?
Juoko terapija nėra tas pats, kas juoko joga. Terapija paprastai apima, pavyzdžiui, komedijų žiūrėjimą, na, o juoko joga – tai juoko ir kvėpavimo pratimai, kurie prišaukia juoką be priežasties.
Užsiėmimas pradedamas plojimu: pirštai šiek tiek išskėsti, plojama delnas į delną, pirštas į pirštą – taip aktyvuojami delnuose esantys taškai (akupresūra). Vėliau prie plojimų pridedamas ritmas (viens, du; viens, du, trys; viens, du; viens du trys), o tada pridedamas skandavimas cho cho cha cha cha; cho cho cha cha cha. Skandavimai kaitaliojami su juoko ir kvėpavimo pratimais, tuomet seka juoko meditacija, atsipalaidavimo sesija ir aptarimas. Visos dalys būtinos ir labai svarbios. Juoko jogos sesiją veda sertifikuotas juoko jogos instruktorius. Dažniausiai juoko jogos užsiėmimas atliekamas mažiausiai 5 žmonių grupėje, tačiau kuo daugiau, tuo geriau ir smagiau bei lengviau įsitraukti. Itin svarbu žaismingumas ir akių kontakto palaikymas. Jokios patyčios ar pašaipos negalimos, netgi griežtai draudžiamos.
Vertėtų nors kartą sudalyvauti juoko jogos užsiėmime, jog galėtumėte geriau įsivaizduoti, kaip viskas vyksta, tačiau šiomis dienomis pratimų galima ieškoti ir „Youtube“: anglų kalba galite susipažinti su Madan Kataria, Robert Rivest, o lietuviškai galite sekti Mindful Yoga LT Facebook paskyrą.
Kad juoko jogos užsiėmimą būtų lengviau įsivaizduoti, dalinamės kelių sekundžių video iš juoko jogos užsiėmimo su Penkių pojūčių komanda:
Ar reikėtų dirbti tik su savimi pačiu? Ar galima visai šeimai?
Pažengusieji gali praktikuoti ir būdami vieni namuose, tačiau sutikite, kad vienam juoktis be priežasties iš pradžių gali būti sunku, todėl rekomenduojama juoko raumenis pastiprinti kartu su bendraminčiais juoko jogos klube.
Galima dalyvauti ir visai šeimai, jei tai masinis renginys ir yra daug šeimų, tačiau iš savo praktikos patarčiau, jei yra nedidelis juoko jogos klubas, tuomet suaugusiems ir vaikams užsiėmimuose geriau dalyvauti atskirai, nes jei yra tik keli vaikai, prie garsiai besijuokiančių suaugusiųjų jie gali jaustis nedrąsiai, o ir patiems suaugusiesiems kartais nedrąsu kvailioti su vaikais.
„Būdami suaugę juokiamės tik tada, kai išgirstame juokingą anekdotą ar žiūrime komediją, na, o vaikai, rodos, moka juoktis visiškai be priežasties. Juoko joga yra būtent apie juoką be priežasties. Mokslininkai atrado, kad mūsų smegenys nesupranta, ar juokiamės iš tikrųjų, ar dirbtinai“, – teigia Jurgita.
Kaip užsiėmimu sudominti vaikus, kad šie išlaikytų savo dėmesį?
Tai praktika skirta vyresniems vaikučiams. Be to, maži vaikai ir taip labai dažnai juokiasi ir dažnai be priežasties, tad jiems ši praktika nėra reikalinga. Vaikai juokiasi apie 400 kartų per dieną, o suaugę – tik apie 15 kartų.
Kada praktikuoti? Ryte? Vakare? Kai liūdna?
Galima visada – juokas naudingas mūsų organizmui ir emocinei sveikatai. Visuomet smagu susitikti su bendraminčiais, tad kviečiu jungtis prie juoko jogos klubo „Mindful Yoga LT“!
Šį penktadienį, kovo 27 d. 18:30, kartu su Jurgita kviečiame prisijungti prie nemokamo užsiėmimo, kuris vyks nuotoliniu būdu per „ZOOM“ platformą.
Straipsnius kartą per savaitę galime Jums atsiųsti el. paštu. Prenumeruokite mūsų e-biuletenį ir nepraleiskite naujų įrašų.