Kaip susidėlioti kasdienes veiklas namuose? (Dienos planas)

Dienos plano knygutė
Skaitymo trukmė: 3 min.

Nėra nieko nuobodžiau nei diena iš dienos besikartojanti rutina, bet ji šiandien – svarbiausia. Galbūt šiomis karantino dienomis jau juntate nuovargį, nerimą ar net neaiškų susierzinimą? Šie jausmai kyla ne tik dėl per vieną savaitgalį apsivertusio pasaulio, bet ir pamestos rutinos, kurią privalome atnaujinti ar naujai susikurti sau bei savo vaikams. Tad šiandienos ramių ir streso nekeliančių namų receptas apima tik du ingredientus: kuo daugiau rutinos ir pozityvaus esamos situacijos išnaudojimo. Kada turėjome tiek laiko savo šeimos nariams? Šiandien! Ir dar tiek pat rytoj bei poryt…

Melburno universiteto psichologijos profesorė Lea Waters teigia, kad dienos planas žmogui padeda pamatyti tam tikrą pabaigą – kiekvienos dienos tikslą, kuris suteikia tam tikrą prasmę ir pasitenkinimą. Šiomis dienomis svarbu išlaikyti kuo daugiau įprastinių veiklų, pavyzdžiui, net jei neketinate niekur išeiti iš namų, nepraleiskite visos dienos savo mėgstamiausioje pižamoje: kelkitės įprastu laiku, pusryčiaukite, apsirenkite, pažadinkite vaikus ir leiskite rytą taip, lyg po puodelio kavos ar arbatos keliautumėte su vaikais į darželį, mokyklą ir darbą.

 

Šiandienos ramių ir streso nekeliančių namų receptas apima tik du ingredientus: kuo daugiau rutinos ir pozityvaus esamos situacijos išnaudojimo. Kada turėjome tiek laiko savo šeimos nariams? Šiandien! Ir dar tiek pat rytoj bei poryt…

 

Mums reikia plano!

Gyvenimas, laikantis dienotvarkės, nėra savaime nei blogas, nei geras, tačiau tai diktuoja tam tikrą ritmą. Paprastai žmonėms tvarkaraščiai, darbotvarkės ir planavimas kelia stresą tada, kai egzistuoja tam tikri rėmai, iš kurių negalime išlįsti, pavyzdžiui, pakeisti laiko, kada vaikas turi atsirasti mokykloje, o patys – darbe; kuomet didžiąja dalimi esame priklausomi nuo aplinkinių ir jų sprendimų: mokymo įstaigų, darbdavių ar savo partnerių. Tad jei jūs esate tas, kuris taip pat sako, kad jam nepatinka gyvenimas pagal vieną dienotvarkę, susimąstykite – galbūt jums netinka sąlygos ir aplinkybės, o ne pats planavimas

Siūlome kasdienių veiklų planą, kuris – jūsų ir jūsų vaikų rankose. Tam, kad išvengtumėte minėtų įtampų, elkitės visiškai priešingai: planas neturi būti griežtas ir nekintantis – į jo sudarymą įtraukite visus šeimos narius, leiskite vaikams pasakyti savo nuomonę ir įtraukti jų idėjas. Plano šeimininkai esate jūs!

 

Pavyzdinis kasdienių veiklų planas
LaikasVeiklaKas atsakingas?
09:00Kėlimasis
09:30Pusryčiai
10:00 – 11:30Pamokėlės / namų darbaiŠvietimo įstaigos turi užtikrinti, kad nuo kovo 30 d. būtų pasiruošta ikimokyklinį, priešmokyklinį, pradinį, pagrindinį, vidurinį ugdymą, formalųjį profesinį mokymą ir aukštojo mokslo studijas vykdyti nuotoliniu būdu. Sukurta skaitmeninio mokymo bazė su mokymosi aplinkomis, metodine medžiaga, mokymo priemonėmis ir kita mokykloms bei tėvams svarbia informacija.
11:30 – 12:30ŽaidimasMūsų ergoterapeutės Kristinos rekomenduojami žaidimai
12:30 – 13:00Pietūs
Miegas / poilsis
Laukas (jei įmanoma) / žaidimas
Pamokėlės (savarankiškai)Darbo dienomis 13:00 LRT „Lietuvos tūkstantmečio vaikų“ projektas siūlo „Įdomiąsias pamokas tiesiogiai“; Vyresnieji gali išbandyti nemokamą „Kūrybingumo mokyklą“ ir jos kūrybiškus namų darbus.
Vakarienė su pokalbiais apie dieną, jausmus, norusKasdien vis kitas asmuo gali gaminti arba sudaryti sąrašą patiekalų kelioms dienoms į priekį.
Stalo ar kiti ramūs žaidimai su visa šeima (be ekranų)Kodėl be ekranų? Ekranų rekomenduojamą naudojimo trukmę jau esame aptarę ankstesniame straipsnyje.
Pasiruošimas miegui (be ekranų)
Miegas (be ekranų)
21:00 – …Tėvelių kokybiškas laikas sauAtraskite daugiau nei 1150 retų ir senų filmų: nuo Charlie Chaplino iki Quentino Tarantino; Kada paskutinį kartą buvote spektaklyje? Valstybinis Šiaulių dramos teatras vienas pirmųjų perkėlė spektaklius į virtualią erdvę, o taip pat ir Kauno bei dar keletas kitų teatrų; Daugiau naudingų nuorodų.

Parsisiųskite pavyzdinį dienos planą PDF formatu

Šioje lentelėje nurodyti laikai bei veiklos gali skirtis, jei dienotvarkę rengsite pagal savo įpročius ir galimybes. Svarbiausia, reguliariai skirti laiko visoms išvardintoms veikloms. Tokia aiškiai surašyta ir visiems matomoje vietoje pakabinta dienos struktūra suteiks ramybės ir stabilumo. Vaikai gali veiklas nupiešti, nuspalvinti, prie jų prirašyti šypsenėlių ar saulučių, kad pajustų, jog ir jie prisideda prie tebeverdančio gyvenimo.

 

Išnaudokite esamą situaciją

Blogiausia, kas gali nutikti šiomis dienomis – nuo ryto įjungtas televizorius ir ant sofos susodinti bei palikti vaikai. Atsiradusį laiką išnaudokite protingai: žaiskite, kartu kurkite naujas veiklas ar atlikite namų ruošos darbus. Atsiradusį nerimą gydykite pokalbiais: su savimi pačiu, vaikais, artimaisiais ir draugais. Prisiminkite jau šiek tiek primirštą „Skype“ – galbūt tai pats geriausias metas draugų „susitikimui“.

Straipsnius kartą per savaitę galime Jums atsiųsti el. paštu. Prenumeruokite mūsų e-biuletenį ir nepraleiskite naujų įrašų.