Kas yra pasunkintos priemonės?
Jei esate pabudę nuo šalčio naktį ir apgraibomis susiradę storą pūkinę antklodę, o ryte atsikėlę po keliais „sluoksniais“, nuo kurių ir šiek tiek sunku pajudėti, ir nelabai norisi tai daryti, nes yra apėmęs kažkoks geras ramybės jausmas, jums jau yra pažįstamas vienas iš pasunkintų priemonių poveikių. Paradoksaliai šias priemones vadindami pasunkintomis, iš tikrųjų norime supažindinti, kaip reguliariai patirti šį ramybės jausmą jūsų vaikui ir padėti jo nervinei sistemai lengviau valdyti stresą ar nerimą kiekvieną dieną.
Gilaus spaudimo stimuliacija – nervų sistemos atpalaidavimas, naudojant tvirtą, tačiau tuo pačiu metu švelnų spaudimą, apkabinimą ar laikymą. Spaudimas gali būti sukuriamas rankomis, specialiomis masažo priemonėmis ar naudojant gaminius, kuriuos vaikas gali pats nešioti ant savo kūno – tai didesnio svorio nei įprastai individualiam naudojimui skirtos antklodės, liemenės, apykaklės (antpečiai) ir kiti panašūs gaminiai.
Kai vaikas arba suaugęs jaučia nerimą, sunkiai sukaupia dėmesį bei išbalansuoja sensorinį aplinkos ir savo kūno suvokimą – pasunkintos priemonės užtikrina grįžimą į „čia ir dabar”: širdies ritmas sulėtėja, raumenys atsipalaiduoja, pagerėja kraujotaka, o kūnas pradeda gaminti taip vadinamus „laimės“ hormonus, kurie leidžia taip gerai jaustis, kaip po gero bėgimo. Kartu su šiais pokyčiais išlaisvinami dopaminas ir serotoninas – geros savijautos smegenų neuromediatoriai. Šie hormonai padeda palaikyti motyvaciją, impulsų valdymą, dėmesį, atmintį, socialinį elgesį, miegą ir virškinimą.

Autonominės nervų sistemos veikimas su gilaus spaudimo stimuliacija. Šaltinis: https://blog.truhugs.com/deep-pressure-stimulation-deconstructed/
Tik „užsimesti daugiau svorio“ nepakanka
Sporto salėje dažnai galima išgirsti trenerio frazę „užsimesk daugiau svorio“. Kalbant apie nervinę sistemą, neužtenka „tik užsimesti“ sunkesnį daiktą ir su juo atlikti pratimų seriją. „Penkių pojūčių“ namų įkūrėja Gabrielė Tervidytė pasakoja, kad, renkantis pasunkintas priemones, labai svarbus individualus požiūris, kuris taip pat padeda išvengti tam tikrų klaidų: „Pirmiausia reikia atsižvelgti, kiek laiko ir kur vaikas gali naudoti tokią priemonę – poilsio ar miego metu, atsipalaidavimui dienos eigoje ar atliekant užduotis mokykloje. Tuomet svarbu nuspręsti, kokio dydžio ir svorio turėtų būti priemonė. Visa tai nėra tik noro ar paprasto sprendimo pirkti reikalas – kiekviena priemonė bus veiksminga tada, kai ši kuriama atsižvelgiant į vaiko ūgį ir svorį bei kitus poreikius, pavyzdžiui: vienas vaikas gali jautriau reaguoti į liemenėje esančių grikių užpildą ir jų aštresnius kampelius, todėl jam reikėtų parinkti visai kitą užpildą, o kitam – tai bus papildomas žaidimas. Tai viena iš dažniausių klaidų, kuomet priemonės yra paprasčiausiai nusiperkamos ir bandomos pritaikyti, o ne kuriamos pagal esamus poreikius ir fiziologinius požymius, kurių visuma užtikrina priemonės veikimą.”
Dėl minėtų priežasčių visos „Penkių pojūčių” pasunkintos priemonės yra rankų darbo, kuriamos bei gaminamos Lietuvoje pagal individualius poreikius. Priemonių naudojimas ir pasirinkimas priklauso nuo to, kur ir kaip jas norima naudoti:
- antklodė – skirta ramiam atsipalaidavimui ir naudojama miego metu;
- apykaklė (antpečiai) naudojama trumpalaikiam dėvėjimui mokykloje, namuose ar užsiėmimuose;
- liemenę galima dėvėti kaip įprastą viršutinį rūbą dienos metu.
Pasunkintos priemonės turi būti pritaikomos individualiai, atsižvelgiant į: kūno svorį, apimtis, audinio faktūrą (jei yra sensorinių jautrumų), užpildo tekstūrą (jei yra alerginės reakcijos ir / ar sensoriniai jautrumai), norimą aromatą – antpečiai gali būti praturtinti eterinių aliejų kvapais arba bekvapiai.
Gabrielė taip pat pažymi, kad itin svarbi laiko trukmė, kiek priemonė yra naudojama – ilgiau dėvimas gaminys nebūtinai atneš daugiau naudos:
- Su pasunkinta antklode galima miegoti visą naktį;
- Liemenę galima dėvėti kaip įprastą rūbą. Jos dizainas sumodeliuotas taip, kad svoriai nepastebimi iš išorės, todėl ją dėvintis asmuo gali atlikti kasdienius darbus ar užsiimti įprasta veikla netrikdomas aplinkinių asmenų žvilgsnių viešose erdvėse, pavyzdžiui: lankantis bibliotekoje, mokykloje, parduotuvėje, kavinėje ir pan.;
- Apykaklė (antpečiai) taip pat gali būti dėvima kasdienės veiklos metu nuo 10 min iki 25 min vaikams ir nuo 20 min iki 40 min suaugusiems vieno dėvėjimo metu.
Ar šios priemonės padės mano vaikui?
Nėra vienos terapijos tinkamos visiems. Vienas vaikas gali reaguoti beveik iš karto, o kitam gali prireikti ilgesnių užsiėmimų, kad pamatytumėte pagerėjimą. Tyrimai rodo, jog aktyvumo ir dėmesio sutrikimus turintys vaikai, naudojantys pasunkintas priemones, pagerina 3 dėmesio aspektus: neatidumą, informacijos apdorojimo ir reagavimo greitį bei nuoseklumą, ir keletą elgesio požymių: gebėjimą ramiai atlikti užduotis ar nusėdėti vienoje vietoje ilgesnį laiko tarpą. Tai ypač gelbsti pamokų metu, kuomet atliekant užduotis reikalingas vaiko susikaupimas. Tyrimai rodo, kad pasunkintų priemonių naudojimas klasėse padeda pagerinti vaiko mokymosi rezultatus ir elgesį bendrai, nes vaikas patiria mažiau blaškymosi ir lengviau geba sutelkti dėmesį į jam skiriamas užduotis. Lietuvoje taip pat atsiranda mokyklų, kurios vis daugiau dėmesio skiria emociniam moksleivių raštingumui, pasitelkdamos pasunkintas priemones. Vilniaus Šv. Kristoforo progimnazijoje ir Kauno Aleksandro Stulginskio mokykloje-daugiafunkciniame centre yra naudojamos ne tik liemenės, bet ir užklotai bei antpečiai. Mokyklos ir mokytojai deda pastangas sukurti sensorinę aplinką visiems vaikams, tad turėdamos pasunkintas priemones, jas gali pasiūlyti iš karto, kai tik mato, kad tuo metu gali reikėti. Visi vaikai žino, kad gali „paprašyti ramybės” bet kuriuo metu.
Šeimoms, auginančioms autizmo spektro sutrikimą turinčius vaikus, tokių priemonių poveikis suteikia reikalingą palengvėjimą, kuris ateina kovojant ir ieškant būdų, kaip padėti savo vaikui patirti ramybę. Atlikus tyrimą dėl pasunkintų antklodžių poveikio autizmo sutrikimus turinčių vaikų miego kokybei, patys tėvai įvardija, jog, naudojant tokią antklodę, vaiko elgesys tampa ramesnis.
Kiekvienas asmuo yra unikalus ir ypatingas, todėl ir priemonės, ypač sensorinės, turi būti pritaikytos kiek įmanoma labiau prie individualių poreikių. Jei iki šiol visai nebuvote girdėję apie pasunkintas priemones, neskubėkite pirkti: užsukite į mūsų kuriamų priemonių skiltį, bandydami užpildyti užsakymą, detaliai susipažinkite, kaip priemonės gali būti pritaikomos prie jūsų vaiko poreikių, o norėdami gyvai pamatyti gaminius, galite užsukti į mūsų centrą Vilniuje.
Daugiau apie pasunkintas priemones galite sužinoti dažniausiai užduodamų klausimų skiltyje arba parsisiuntę PDF brošiūrą.
Straipsnius kartą per savaitę galime Jums atsiųsti el. paštu. Prenumeruokite mūsų e-biuletenį ir nepraleiskite naujų įrašų.