Apie pasunkintas priemones „ARTI”
Dažnai užduodami klausimai
Kas yra pasunkintos priemonės?
- Tai didesnio svorio nei įprastai individualiam naudojimui skirtos antklodės, liemenės, apykaklės (antpečiai) ir kiti gaminiai. Šie gaminiai turi būti pritaikyti pagal vaiko svorį ir sensorinį jautrumą.
- Pasunkintos priemonės užtikrina tolygų gilesnį spaudimą ir taip padeda reguliuoti žmogaus nervinę sistemą, mažina raumenų įtampą, suteikia atpalaiduojamąjį poveikį. Atvejais, kai vaikas arba suaugęs jaučia nerimą ir sunkiai sukaupia dėmesį bei išbalansuoja sensorinį aplinkos ir savo kūno suvokimą – pasunkinta priemonė užtikrina grįžimą į „čia ir dabar”.
- Teisingai naudojant šias priemones (laiko ir poreikio prasme) galima padėti žmogui sureguliuoti savo fizines ir psichologines įtampas, greičiau grįžti į sklandų ir dėmesingą buvimą.
- Pasaulio medikų praktika pagrindžia teorijas, kad sunkesnio svorio objektai, pritaikyti dėvėjimui, pasižymi fizioterapinėmis ir sensorinėmis savybėmis.
Daugiau informacijos – mūsų tinklaraštyje.
Kodėl pasunkintos priemonės yra veiksmingos?
- Pasunkintos priemonės veiksmingos, nes jos turi raminamąjį poveikį slegiant raumenis. Svoris suteikia gilų nuolatinį raminamąjį raumenų spaudimą, kuris turi teigiamą poveikį centrinei nervų sistemai. Asmuo dėvintis pasunkintas priemones geba labiau koncentruoti judesius, sutelkti dėmesį į atliekamą užduotį, jaučia mažesnę nervinę įtampą, nerimą.
- Pasunkintos priemonės taip pat turi savybę išlaikyti šilumą, todėl tai dar labiau sustiprina jų raminamąjį poveikį.
Esant žemam raumenų tonusui, dėl pasunkintų priemonių naudojimo derėtų pasikonsultuoti su fizioterapeutu.
Kam labiausiai tinka pasunkintos priemonės?
Pasunkintos priemonės rekomenduojamos naudoti:
- suaugusiesiems, turintiems įvairių neurologinių, judėjimo, judesių koordinacijos sutrikimų, patiriantiems nervinę įtampą, raumenų skausmų mažinimui, ataksijos, Parkinsono ligos, išsėtinės sklerozės simptomų malšinimui, turintiems distonijos sindromą, ataksinį celebrinį paralyžių;
- vaikams, turintiems autizmo spektro, hiperaktyvumo sutrikimų, nerimo sindromą, dėmesio koncentravimo, elgesio ir emocijų sunkumų, sensorinės integracijos bei miego sutrikimų, Tureto sindromą.
Plačiau apie pasunkintų priemonių naudojimą autistiškiems vaikams
Kur galima naudoti pasunkintą priemonę?
Pasirinkus tinkamą priemonę, jos pritaikymas kasdienybėje gali būti labai platus:
- Mokykloje pamokų metu dėmesio išlaikymui – liemenės ir antpečiai
- Pertraukų metu mokykloje, jei vaikui įvyksta per didelis sensorinis apkrovimas, kad ramiau reaguotų į aplinką ir geriau jaustųsi – liemenės ir antpečiai
- Sensoriniuose kambariuose užsiėmimų metu – liemenės, antpečiai ir užklotai
- Namuose, grįžus iš mokyklos ir kitų užsiėmimų būtinas gebėjimas nusiraminti ir grįžti į saugią, patogią būseną – liemenės, antpečiai ir užklotai
- Prieš miegą, miego metu, pasunkinta antklodė padeda užmigti, ramina ir miego metu mažina blaškymąsi
- Bet kuriuo momentu, kai vaikas arba suaugęs artėja prie perkrovos, jaučiasi suirzęs ir linksta į vienokį ar kitokį emocinį priepuolį.
Skaitykite plačiau: Pasunkintų priemonių naudojimas švietimo įstaigose.
Kaip pasirinkti labiausiai tinkamą priemonę — liemenė, antklodė ar antpečiai?
Priemonių naudojimas ir pasirinkimas priklauso nuo to, kur ir kaip norite ją naudoti:
- antklodė – skirta ramiam atsipalaidavimui ir naudojama miego metu;
- apykaklė (antpečiai) naudojama trumpalaikiam dėvėjimui mokykloje, namuose ar užsiėmimuose;
- liemenę galima dėvėti kaip įprastą viršutinį rūbą dienos metu.
Pasunkintos priemonės turi būti pritaikomos individualiai, atsižvelgiant į:
- kūno svorį,
- apimtis,
- audinio faktūrą (jei yra sensorinių jautrumų),
- užpildo tekstūrą (jei yra alerginės reakcijos ir/ar sensoriniai jautrumai),
- norimą aromatą – antpečiai gali būti praturtinti eterinių aliejų kvapais arba bekvapiai.
Kuo skiriasi pasunkinta liemenė nuo kompresinės liemenės?
Pasunkintos liemenės iš vidaus užpildomos pasirinktu užpildu, atsižvelgiant į kūno masės proporcijas ir apimtis. Asmuo nešiojantis pasunkintą liemenę jaučia spaudimą raumenims svorių pagalba nuo pečių juostos iki liemens srities. Penkių pojūčių siuvamose liemenėse galima išimti ar pridėti svorių kišenėles.
Kompresinėse liemenėse yra įsiūtos ertmės, kurias pats asmuo, naudodamasis integruota pompa, pripučia tiek, kiek jam pačiam norisi. Užpildu tampa oras, liemenė suspaudžia viršutinę kūno dalį.
„Penki pojūčiai” gamina pasunkintas liemenes.
Koks geriausias pasunkintų priemonių užpildas?
Priemonių užpildą galima rinktis iš kelių variantų, tačiau reikėtų įvertinti naudojimosi sąlygas, funkcijas, jautrumą kvapams ar tekstūrai – svarbu žinoti, kam vaikas ar suaugęs yra jautrus, kokie sensoriniai ypatumai.
Galimi užpildai
Kaip gaminamos „Penkių pojūčių” pasunkintos priemonės?
Pirmiausia atsižvelgiama į kliento poreikius ir pageidavimus. Gaminant pasunkintą priemonę įvertiname, kiek laiko ją klientas gali turi galimybės dėvėti (pvz.: poilsio, miego metu, atsipalaidavimui dienos eigoje, įgūdžių lavinimo veiklose, ugdymo įstaigoje ir pan.). Įvertinus individualius kliento poreikių parametrus nusprendžiama, kokio dydžio ir svorio yra reikalinga priemonė (įvertinus kliento ūgį ir svorį). Visos „Penkių pojūčių” pasunkintos priemonės yra rankų darbo ir sukurtos bei pagamintos pagamintos Lietuvoje.
Pasunkinti antpečiai
Antpečių gamyba susideda iš trijų dalių: audinys – išorinis užvalkalas, vidinė dalis ir užpildas. Užpildas dedamas į vidinę dalį. Užvalkalas suvamas šiek tiek didesnis nei vidinė dalis, kad būtų lengviau vidinę dalį patalpinti viduje. Užvalkale įsiūtas užtrauktukas, kad vidinė dalis laikytųsi. Priekinėje antpečių dalyje yra spaudė, kuri prilaiko antpečius, kad nenuslystų nuo kūno.
Pasunkinta antklodė
Antklodė gaminama iš trijų dalių: audinys, paminkštinimas ir užpildas. Antklodės išorinis audinys sudaigstomas su paminkštinimu proporcingai taip, kad talpinant užpildą jis būtų tolygiai paskirstytas. Talpinant užpildą, antklodė siuvama palaipsniui.
Pasunkinta liemenė
Liemenės gamybai pagaminti naudojami dviejų rūšių audiniai (išorinei daliai ir pamušalui), kimbančios juostelės, spaudės ir užpildas. Remiantis individualiais kliento ūgio ir svorio parametrais, sukerpamas išorinis audinys ir suformuojama liemenės forma. Kiek mažesnių išmatavimų suformuojamas pamušalas.
Pamušalas gaminamas dvigubas, nes į tam tikras zonas talpinamas užpildas. Užpildą galima reguliuoti individualiai – išimant arba papildant sunkesniu svoriu, tačiau sprando/kaklo zonoje užpildo pamažinti galimybės nėra. Pamušalo dalyje aplink juosmenį yra įsiūtos kišenėles, į kurias galima įdėti užpildo maišelius. Juos įdėdami arba išimdami reguliuosite visos liemenės svorį.
Visame pamušalo perimetre yra įsiūtos spaudės (20 vnt.), kuriomis pritvirtinamas pamušalas prie liemenės išorinės dalies. Liemenė iš dviejų dalių gaminama tam, kad Jūs galėtumėte lengvai atskyręs dalis jas valyti, skalbti ar pakeisti kita.
Svoriai, kurie dedami į vidines liemenės dalis, pagamintos iš to paties audinio, kaip ir pamušalas. Svoriai užpildyti kliento pasirinktu užpildu. Tai tarsi mažos pagalvėlės, kurias galima įdėti į kišenėlės ir vėl jas išimti. Tam kad neiškristų, yra įsiūti nedideli lipdukai, kurie tarsi uždaro kišenėles su svoriais.
Liemenės šonuose yra lipnios juostelės – lipdukai. Jais galite reguliuoti liemenės plotį. Atsegę lipdukus lengvai pri(si)taikysite reikiamą patogų liemenės plotį. Lipdukai šonuose nekimba prie kitų drabužių, neerzina, nes yra beveik nepastebimi.
Liemenė apsivelkama per galvą, yra vientisa, be dėmesį blaškančių detalių.
Kiek laiko galima vilkėti pasunkintą liemenę ar antpečius?
Nuo 10 min iki 4 val per dieną, priklausomai nuo poreikio ir veiklos. Dažniausiai siūloma daryti pertraukas kas 20 min.
Liemenę galima dėvėti kaip įprastą rūbą. Kadangi jos dizainas sumodeliuotas taip, kad svoriai nepastebimi iš išorės, todėl ją dėvintis asmuo gali atlikti kasdienius darbus ar užsiimti įprasta veikla netrikdomas aplinkinių asmenų žvilgsnių viešose erdvėse, pvz. lankantis bibliotekoje, mokykloje, parduotuvėje, kavinėje ir pan.
Apykaklė (antpečiai) taip pat gali būti dėvima kasdienės veiklos metu nuo 10 min iki 25 min vaikams ir nuo 20 min iki 40 min suaugusiems vieno dėvėjimo metu. Tačiau stebėkite vaiko būseną, kuomet dėvi apykaklę ir pastebėję požymius, kad vaikas jaučiasi nepatogiai – nedelsiant nuimkite. Vaikui apykaklė gali būti per sunki arba ji buvo dėvima per ilgai.
Jei vaikas negali verbaliai apibūdinti savijautos apykaklės dėvėjimo metu, tuomet sumažinkite laiką iki 5 minučių vienam dėvėjimui.
Ar galima miegoti visą naktį po pasunkinta antklode?
Taip, tačiau būtina patikrinti, ar vaikas nėra linkęs visu kūnu (su galva) pasislėpti po užklotu.
Dėl antklodės svorio, griežtai draudžiama burną ir nosį (arba visą galvą) uždengti pasunkinta antklode dėl galimo oro trūkumo ir uždusimo.
Kokį audinį geriausia pasirinkti mano pasunkintam gaminiui?
Pasunkinto gaminio audinį geriausia rinktis tokį, kuris atitiktų Jūsų sensorinius poreikius ir iš siūlomų patinkančią spalvą.
- Antpečiai – gaminami tik iš švelnios, odos neerzinančios 100% medvilnės. Antpečių užvalkalas ir vidinė dalis su užpildu pasiūti iš medvilnės, viršutinę dalį galima nuimti ir skalbti, vidinę dalį galima šildyti.
- Liemenės gamybai reikalingi dviejų tipų audiniai išorinei daliai ir pamušalui. Išorinis audinys parenkamas tvirtesnis ir atsparesnis dėvėjimui. Tačiau įvertiname ir paviršiaus savybes bei sudėtį.
- Liemenei naudojame džinsinį audinį, kurio sudėtis 100% orui pralaidi medvilnė. Toks audinys yra natūralus (100% medvilnė), turi savybių neišsitampyti ilgesnį laiką, lengva prižiūrėti ir skalbti. Spalva neutrali, tamsi. Pamušalui naudojamas švelnus ir natūralus satinas, kurio sudėtis taip pat 100% medvilnė. Abu audiniai puikiai pralaidūs orui ir dėl to liemenę dėvintis asmuo jaučiasi komfortiškai, neprakaituoja, neperšyla.
- Užklotas siuvamas iš tvirtos medicininės medvilnės. Ji puikiai tinka kasdieniam naudojimui namuose poilsio, veiklos, miego metu. 100 % medvilnė yra pralaidi orui, minkšta ir jauki.
- Jūsų pageidavimu, galima rinktis sintetinius audinius, tačiau būtina įvertinti jau minėtas savybes.
Kokiais principais vadovaujasi „Penki pojūčiai” gamindami pasunkintas priemones?
Vadovaujamės principu, kad kiekvienas asmuo yra unikalus ir ypatingas, todėl ir priemonės, ypač sensorinės, turi būti pritaikytos kiek įmanoma labiau prie individualių poreikių.
Atidžiai išanalizavus situaciją Lietuvoje, tapo aišku, kad trūksta ne tik individualizuotų pasunkintų priemonių, bet ir informacijos apie jas. Pirmiausia, mums svarbu prisidėti prie žinių, prie suvokimo, kokie būna sutrikimai ir kaip galima padėti. Labai svarbu jaustis taip, kad būtų kuo mažiau kliūčių dalyvauti kasdieniame gyvenime.
„Penkių pojūčių” specialistai sumodeliavo kiekvieną priemonę pagal geriausius pasaulinius pavyzdžius bei siūlo bent po kelis audinio, užpildo, susegimo variantus. Turint sensorinį jautrumą yra itin svarbu jaustis patogiai.
Kiekvienas Jūsų užsakymas priimamas su atidumu ir įsipareigojimu kokybiškai pagaminti priemonę. Tik gavus Jūsų pilną užsakymą, su visais pasirinkimais ir duomenimis, pradedame siuvimo procesą.
Audiniai ir užpildai kruopščiai atrinkti, išbandyti, patikrinti ir aprašyti.
Kur galiu pabandyti pasunkintas priemones „ARTI”?
Pasunkintas priemones „ARTI” galite pamatyti mūsų centre Vilniuje. Kadangi priemonės gaminamos individualiai, atsižvelgiant į dėvinčiojo asmens svorį, pavyzdžių, tinkančių visiems, deja, turėti negalime. Pilnas gaminio efektas pasijaučia tik dėvint konkrečiai Jūsų svoriui pritaikytą pasunkintą priemonę.
Įsigykite internetu
Užsakykite internetu greitai ir paprastai. Pristatome į namus ar biurą visoje Lietuvoje.