Penkių pojūčių terapeutų praktiniai patarimai tėvams, auginantiems vaikus su raidos sutrikimais, ir plačiajai Lietuvos publikai. Žmogaus raida – universali mums visiems.

Skaitymo trukmė: 3 min.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ir Amerikos pediatrijos akademija (AAP) rekomenduoja riboti elektroninių medijų (ekranų) naudojimą ikimokyklinio amžiaus vaikams:

  • kūdikiams ir vaikams iki 2 metų amžiaus rekomenduojama visai neleisti laiko prie ekranų, išskyrus vaizdo pokalbius;
  • 2–5 metų amžiaus vaikai ekranus turėtų naudoti ne daugiau vienos valandos per dieną;
  • priešmokyklinio amžiaus vaikai – ne daugiau kaip 2 valandas per dieną.

Skaityti toliau

Balansinė lenta
Skaitymo trukmė: 3 min.

Galbūt dalis jūsų jau esate atradę balansinę lentą, o kiti apie tokią mankštinimosi ir žaidimų priemonę skaitote pirmąkart. Šiame straipsnyje pasidalinsime keletu idėjų, kaip savo vaikams suorganizuoti smagių ir lavinimo prasme naudingų užsiėmimų, į juos įtraukiant balansinę lentą. Šio puikaus daikto panaudojimo galimybės, pasirodo, yra didesnės, nei diktuoja jo paskirtis.

Skaityti toliau

Skaitymo trukmė: 2 min.

Kai sukūrė žemę ir dangų, atėjo eilė žmogui – iš žemės dulkių sukurtam kūnui buvo įkvėpta gyvybė… Senelis labai norėjo turėti mažą berniuką, todėl išdrožė medinuką ir paprašė įkvėpti jam gyvybę… Tai tik pora nuotrupų iš pasakojimų ar istorijų apie žmogaus atsiradimą, kuriose minimi du esminiai dalykai – fizinis kūnas ir įkvėpimas. Galime netikėti senaisiais pasakojimais, bet taip pat sakoma, kad net ir nežemiškos istorijos savyje turi dalelę tiesos. O tiesa yra ta, kad būti gyvam pirmiausiai reiškia pasirūpinti savo kūnu ir kvėpavimu, apie kurį dažnai net nesusimąstome.

Visi žinome, kad jei neramina viena ar kita mintis, reikia imtis veiklos arba, kitaip tariant, judėti. Penkių pojūčių „Tomatis” terapeutė, juoko jogos instruktorė ir jogos mokytoja Jurgita Kalnutė, dalinasi patarimais, kaip tai daryti namų sąlygomis su savo šeima.

Skaityti toliau

Juoko joga
Skaitymo trukmė: 2 min.

Ar galėtumėte atsakyti, kaip dažnai juokiatės? Penkių pojūčių „Tomatis specialistė“, „Mindful Yoga LT“ juoko jogos instruktorė ir jogos mokytoja Jurgita Kalnutė sako, kad juokas – labai svarbus dalykas mūsų gerai savijautai ir imunitetui, tačiau suaugusieji, lyginant su vaikais, juokiasi labai retai. Kodėl nesinaudojame tokiu geru „vaistu“?

„Būdami suaugę juokiamės tik tada, kai išgirstame juokingą anekdotą ar žiūrime komediją, na, o vaikai, rodos, moka juoktis visiškai be priežasties. Juoko joga yra būtent apie juoką be priežasties. Mokslininkai atrado, kad mūsų smegenys nesupranta, ar juokiamės iš tikrųjų, ar dirbtinai“, – teigia Jurgita.

Skaityti toliau

Dienos plano knygutė
Skaitymo trukmė: 3 min.

Nėra nieko nuobodžiau nei diena iš dienos besikartojanti rutina, bet ji šiandien – svarbiausia. Galbūt šiomis karantino dienomis jau juntate nuovargį, nerimą ar net neaiškų susierzinimą? Šie jausmai kyla ne tik dėl per vieną savaitgalį apsivertusio pasaulio, bet ir pamestos rutinos, kurią privalome atnaujinti ar naujai susikurti sau bei savo vaikams. Tad šiandienos ramių ir streso nekeliančių namų receptas apima tik du ingredientus: kuo daugiau rutinos ir pozityvaus esamos situacijos išnaudojimo. Kada turėjome tiek laiko savo šeimos nariams? Šiandien! Ir dar tiek pat rytoj bei poryt…

Melburno universiteto psichologijos profesorė Lea Waters teigia, kad dienos planas žmogui padeda pamatyti tam tikrą pabaigą – kiekvienos dienos tikslą, kuris suteikia tam tikrą prasmę ir pasitenkinimą. Šiomis dienomis svarbu išlaikyti kuo daugiau įprastinių veiklų, pavyzdžiui, net jei neketinate niekur išeiti iš namų, nepraleiskite visos dienos savo mėgstamiausioje pižamoje: kelkitės įprastu laiku, pusryčiaukite, apsirenkite, pažadinkite vaikus ir leiskite rytą taip, lyg po puodelio kavos ar arbatos keliautumėte su vaikais į darželį, mokyklą ir darbą.

Skaityti toliau