
Tomatis terapija
TOMATIS tai muzikos klausymosi terapija naudojant specialiai suprojektuotą įrangą ir filtruotą Mocarto muziką bei grigališkuosius choralus. Tai edukacinis, terapinis metodas, sukurtas papildyti pagrindinei specialisto (logopedo, ergoterapeuto, kineziterapeuto, psichologo, spec. pedagogo) veiklai.
TOMATIS® metodas ištreniruoja ausį klausytis, o smegenis teisingai analizuoti girdimus garsus.
Tai viena iš inovatyviausių ir labiausiai pažengusių neurosensorinės stimuliacijos ugdymo programų, skirtų smegenų funkcijų gerinimui. Pagrįstas daugybe atliktų mokslinių tyrimų, TOMATIS® metodas dažniausiai yra naudojamas pagerinti motorinius įgūdžius, taip pat verbalinius, emocinius ir kognityvinius gebėjimus. Ši unikali technologija leidžia modifikuoti girdimą muziką ir balsą realiu laiku į geresnę smegenų stimuliaciją.

Kaip užsiregistruoti?
Nesate tikri ar TOMATIS terapija tinkama Jūsų atžalai? Kviečiame registruotis TOMATIS konsultacijai, kurios metu susipažinsime su Jumis ir Jūsų vaiku bei parengsime individualų terapijos planą.
Būtinas išankstinis apmokėjimas internetu.
Dažnai užduodami klausimai
Kuo TOMATIS metodas gali būti naudingas vaikams, turintiems raidos sutrikimų?
Derinant užsiėmimus su kitomis vaiko veiklomis ir užsiėmimais, TOMATIS® metodas tinka stimuliuoti smegenų veiklą esant tokiems sutrikimams ir tokioms situacijoms:
- turintiems įvairiapusį raidos sutrikimą (autizmą, Aspergerio sindromą);
- turintiems dėmesio ir aktyvumo sutrikimą;
- esant komunikacijos sutrikimams;
- stresui, nerimui, baimėms įveikti;
- mokymosi sunkumams ir kalbos sutrikimams;
- asmeniniam tobulėjimui;
- balso tembrui, klausai ir muzikalumui lavinti.
TOMATIS® metodas ypač skatina vaiko progresą logopedo užsiėmimuose. Po TOMATIS® ciklo (mažiausiai rekomenduojami trys ciklai kas porą mėnesių), kadangi smegenys yra suaktyvintos, rekomenduojama nesustoti lavinti vaiko ir stiprinti jo įgūdžius: mokyti vaiką skaityti, kalbėti, rašyti ir kitų kryptingų įgūdžių.
Mokslininkai pastebėjo, kad vaikai, kurie susiduria su garsų apdorojimo iššūkiais, ne tik patiria sunkumus besimokydami, bet dažnai turi ir regėjimo apdorojimo problemų – galimas klausos ir regos informacijos apdorojimo reikšmingas ryšys. Padaryta išvada, kad terapinis gydymas ir edukaciniai metodai, pavyzdžiui, garso terapijos, gali būti pagalba vaikams, sprendžiant raidos sutrikimus ir, atrodytų, tarpusavyje nesusijusias problemas. Todėl TOMATIS® metodas turi daugialypį poveikį, pavyzdžiui, emocijoms.
Kas vyksta užsiėmimų metu?
Pirmosios konsultacijos metu sertifikuota TOMATIS® specialistė konsultuoja tėvus apie šį metodą ir įvertina vaiko poreikius bei terapijos tinkamumą vaikui.
Užsiėmimų metu vaikas klausomasi specialiai adaptuotos Mocarto muzikos. Naudojamas aktyvus darbas pasitelkiant mikrofoną: smegenų stimuliavimas vyksta vaikui papildomai naudojant savo balsą – galima skaityti, dainuoti, atkartoti frazes ar garsus. Taip pat specialiu aparatu – audiometru – tikrinama klausa bei gebėjimas diferencijuoti skirtingų dažnių garsus.
Ar būtina dalyvauti tėveliams? Koks tėvelių įsitraukimas yra reikalingas?
Pažinties pradžioje tėvų prašoma papasakoti kuo daugiau apie savo vaikus, įtraukiant ne tik jų gebėjimus ar raidos spragas, bet ir tokius dalykus, kaip susižeidimai, galvos traumos, galvos skausmai ir kt.
Tėveliams visuomet naudingiau ne tik sužinoti, bet ir patiems išbandyti TOMATIS® įrangą. Kai per savo patirtį jie supranta, išsiaiškina, kaip tai veikia, sklandžiau vyksta ir vaikų lavinimas. Čia, kaip ir kitose terapijose, pasitvirtina nerašyta taisyklė – jei tėvai nusiteikę veikti ryžtingai ir pasitiki terapijos nauda, užsiėmimai atneša daugiau naudos vaikui, o jei yra abejonių – terapija vyksta sunkiai.
Taip pat reikia aktyviai domėtis ir suprasti patį procesą: tai ne gydymo, o lavinimo metodas. Užsiėmimų metu įvykusi stimuliacija bus neišnaudojama, jei nebus derinama su kitomis lavinimo veiklomis ir užsiėmimais pas logopedą, ergoterapeutą, kineziterapeutą ar pan.
Ar svarbu, kokio amžiaus vaikas ateina į šią terapiją?
TOMATIS® metodas gali būti pritaikomas net ir kūdikiams.
Skirtingo tipo ausinės naudojamos nuo gimimo iki bet kurio amžiaus žmonėms, ne tik vaikams. Net diagnozė nėra svarbi, smegenų neurostimuliacija veikia bet kuriuo atveju – tik reikia žinoti, kaip ir kur tą paskui galima panaudoti.
Jei mano vaikas nekalba, ar jam tinka ši terapija?
Kadangi TOMATIS® metodas pagerina girdimąjį suvokimą, dažniausiai tėvai kreipiasi būtent dėl vaiko kalbos, kai jis nekalba. Žinoma, kol vaikas tinkamai nepriima informacijos, jis „negirdi“, tol bendravimo ir kalbos suvokimo įgūdžiai yra labai prasti, o TOMATIS® tikrai labai padeda. Šis metodas taip pat stimuliuoja ir kitus smegenų centrus, bei gali pagerinti raumenų darbo vystymąsi, motoriką, elgesį.
Kaip atsirado TOMATIS® metodas?
TOMATIS® metodas gyvuoja jau daugiau nei 60 metų. Jį sukūrė prancūzų gydytojas otarinolaringologas (LOR), medicinos mokslų daktaras Alfred Tomatis, operos solisto Humberto Tomatis sūnus. Po A. Tomatis mirties, metodo tolesnius tyrinėjimus ir mokymus perėmė jo anūkas.
Alfred Tomatis parašė 14 knygų (tik 4 išverstos į anglų kalbą), apdovanotas aukso medaliu už atliktus mokslinius tyrimus. 1958 metais tarptautinės parodos Briuselyje metu pirmą kartą pasauliui buvo pristatyta A. Tomatis sukurta „elektroninė ausis”.
Virš 80 mokslinių tyrimų ir tūkstančiai klinikinių tyrimų patvirtino TOMATIS® metodo efektyvumą.
Kasmet visame pasaulyje vyksta tik 50 specialistų apmokymų dirbti su šia įranga, Lietuvoje tik pora specialisčių turi antro ir trečio lygio sertifikatus ir jos abi dirba su „Penkių pojūčių” klientais.
Daugiau informacijos www.tomatis.lt
Kokias papildomas priemones galime naudoti su TOMATIS?
„Tomatis®“ terapija atliekama tik prižiūrint sertifikuotam profesionalui. Programa susideda iš kelių intensyvių užsiėmimų ir veikia tik su tam skirta įranga.
„Tomatis®“ rekomenduoja FORBRAIN ausines, kurias galima naudoti prieš „Tomatis®“ terapijos užsiėmimus, taip pat tarp jų ar po jų.
Nors šios ausinės gali būti naudojami kaip atskira terapijos programa, šis produktas buvo sukurtas siekiant sustiprinti „Tomatis®“ metodu gautus rezultatus. FORBRAIN požiūris ir protokolas skiriasi nuo „Tomatis®“ programos, todėl jie puikiai papildo vienas kitą.